سیستم های نظارت تصویری

یک فناوری مطلوب که می تواند تا حدود زیادی منجر به افزایش امنیت و آسودگی خاطر صاحبان سرمایه گردد استفاده از سیستم های نظارت تصویری است. سیستم های نظارت تصویری مداربسته در حال حاضر پرکاربرد ترین سیستم ها جهت جمع آوری اطلاعات در حوزه های مختلف و با انگیزه ها و استراتژی های گوناگون (امنیتی، نظارتی، کنترل و موارد بسیار دیگر) می باشند و کمتر حوزه ای را می توان یافت که این فن آوری به آن ورود نکرده باشد.
هوشمند سازان وزین ارتباط در ارائه خدمات و محصولات در زمینه سیستم های نظارت تصویری یکی از پیشگامان این عرصه در کشور می باشد. اگر شما صاحب یک کسب و کار خصوصی هستید و جهت مدیریت کسب و کار خود نیاز به کنترل از راه دور دارید یا اگر در ادارات دولتی خود نیاز به کنترل تردد یا سیستم های مانیتورینگ پیشرفته و هوشمند دارید کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سیستمهای نظارت تصویری چیستند؟

سیستم های نظارت تصویری از یک یا چند دوربین ویدئویی در شبکه تشکیل شده که ویدئو و اطلاعات صوتی را به مکانی خاص ارسال می کنند. این تصاویر به صورت زنده نظارت و یا به مکانی مرکزی برای ضبط و ذخیره سازی، منتقل می شوند. تجهیزات اساسی مورد نیاز برای سیستم پایش تصویری شامل دوربین هایی برای تصویر برداری و نوعی دستگاه ضبط یا نظارت می باشد. به غیر از لوازم متفرقه معمولی که هنگام نصب هر گونه تجهیزات A / V مورد نیاز است دوربین های دیجیتال، با بلندگوها و دستگاه ضبط یا قابلیت نظارت تمام مواردی هستند که شما نیاز دارید.دوربین های نظارت موجود، دو نوع آنالوگ و دیجیتال هستند. سیگنال یک دوربین آنالوگ را می توان توسط یک ضبط کننده ویدئویی ضبط کرد. می توان آن را به سیگنال دیجیتال تبدیل کرده و در کامپیوتر ذخیره،و یا می توان آن را در یک DVR ذخیره نمود. حتی با بهترین دوربین آنالوگ، شما هرگز نمیتوانید یک پلاک را بخوانید.دوربین های دیجیتال بسیار کاربر پسند تر از دوربین های آنالوگ هستند. دوربین های نظارت تصویری دیجیتال از یک سیگنال دیجیتال برای انتقال تصاویر استفاده می کنند تا نیاز به تبدیل آنها حذف شود. این باعث می شود که اطلاعات در رایانه ذخیره شود.یک دوربین دیجیتال دارای رزولوشن بالاتر از دوربین آنالوگ است. سیستم نظارت تصویری تحت شبکه، سیستمی متشکل از یک یا انواع دوربین مداربسته در شبکه است که اطلاعات صوتی و تصویری گرفته شده را به مکان خاصی ارسال می‌کنند. این تصاویر در دسترس عموم نیستند. و برای نظارت به صورت زنده یا ضبط و ذخیره‌سازی، به مکانی مرکزی منتقل می‌شوند.

مزایای سامانه های نظارت تصویری

اگر قصد نصب یک سیستم نظارت تصویری را دارید، دانستن مزایای سامانه های نظارت تصویری می‌تواند برایتان مهم باشد. به طور مثال پیاده‌سازی سیستم دوربین امنیتی برای حفاظت از دارایی‌های شرکت شما (شامل دارایی‌های زیرساختی و همچنین افراد سخت‌کوشی که در موفقیت در فعالیت‌های تجاری نقش حیاتی دارند) مزایای زیادی برای شما فراهم می‌کند. مزایایی مانند جلوگیری از سرقت تا تشخیص الگوی حرکت مشتری و …

افزایش احساس امنیت
ایجاد بازدارندگی و کاهش جرایم
کاهش احتمال خسارت و وندالیسم
دسترسی از راه دور
صرفه‌جویی در زمان
افزایش بهره‌وری در محیط کار

مقیاس‌ پذیر بودن
ارائه سابقه از کلیه فعالیت‌ها

کمک به اتخاذ تصمیمات صحیح
کاهش نیاز به استخدام پرسنل امنیتی اضافی
کنترل سناریوها و فعالیت‌ها

جمع‌آوری شواهد

تجهیزات سیستم نظارت تصویری

تجهیزات اصلی لازم برای سیستم نظارت تصویری شامل دوربین‌هایی برای ضبط تصاویر و نوعی دستگاه ضبط یا سرویس نظارت است. از جمله تجهیزات جانبی نیز بلندگوهای صوتی یک و دو طرفه هستند که هر روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. وقتی صحبت از دوربین‌های نظارت تصویری می‌شود، دو نوع دوربین اصلی وجود دارد. در بین این دو دسته نیز گزینه‌های مختلف وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. دو نوع دوربین نظارتی موجود، دوربین آنالوگ و دوربین دیجیتال (IP) هستند. سیگنال‌های ارسالی از یک دوربین آنالوگ را می‌توان با دستگاه DVR ضبط کرد، همچنین می‌توان آن را به سیگنال دیجیتال تبدیل و در رایانه ذخیره کرد. اما سیستم‌های نظارتی مبتنی بر IP شامل دوربین تحت شبکه، سرور ذخیره‌سازی یا دستگاه NVR و نرم افزار مشاهده زنده تصاویر می‌باشد. از طرف دیگر، دوربین‎های تحت شبکه یا IP بسیار کاربر پسندتر از دوربین‌های آنالوگ هستند. دوربین‌های نظارت تصویری IP از یک سیگنال دیجیتال برای انتقال تصاویر استفاده می‌کنند بنابراین نیازی به تبدیل سیگنال ندارند. این امر باعث سهولت در ذخیره اطلاعات در رایانه می‌شود. همچنین می‌توان از تکنولوژی وایرلس برای انتقال تصاویر در دوربین‌های IP استفاده کرد. وضوح دوربین دیجیتال نیز بیشتر از دوربین آنالوگ است. تصاویر دیجیتالی با حداکثر 11 مگاپیکسل در دسترس هستند که خواندن پلاک‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. اما حتی با بهترین دوربین آنالوگ، هرگز نمی‌توانید پلاک بخوانید.

سرورهای NVR

سرورهای ذخیره سازی تحت شبکه (NVR) به منظور ارائه بالاترین سطح از عملکرد در ذخیره سازی تصاویر دوربین ها طراحی گردیده اند. این سرورها هزینه پشتیبانی و سخت افزار را برای مشتریان کاهش می دهند. زمانی که کاربر از یک سرور NVR استفاده می نماید دیگر نیازی به سرور و ذخیره ساز جدا، کارت های RAID و کابل خارجی نخواهد داشت. همچنین استفاده از NVR مشکلات عدم سازگاری که در اثر استفاده از تجهیزات گوناگون به وجود می آید را مرتفع می سازد. سرور های NVR معمولاً مجهز به سیستم عامل های ویندوز بوده که امکان نصب نرم افزارهای نظارت تصویری (VMS) را به کاربر ارائه می دهند.

External Storage

در این معماری، ذخیره ساز به سرور موجود در سایت مشتری متصل شده و فضای مورد نیاز جهت ذخیره سازی تصاویر دوربینها را تأمین می کند. ذخیره ساز می تواند تحت بستر FC SAN(Switched،Direct) ،IP SAN و یا NAS در اختیار سرور قرار داده شود. با توجه به وسعت پیاده سازی و فاکتورهای اثرگذار، دستگاه های ذخیره ساز می توانند در رده میانی (Midrange) و یا در رده کلان (Enterprise) استفاده گردند.

سیستم های نظارت تصویری هوشمند

سیستم های نظارت تصویری هوشمند از طریق ویژگی‌های تجزیه و تحلیل هوشمند فیلم، یک چارچوب تحلیلی باز و قابل توسعه برای نرم افزار نظارت تصویری مبتنی بر رویداد فراهم می‌کنند. که می‌تواند برای افزایش امنیت و افزایش بهره‌وری مورد استفاده قرار گیرند. به‌طور کلی بخش عظیمی از تصاویر در مدت زمان ضبط دوربین مداربسته به دلیل محدودیت زمانی، هیچ‌گاه مشاهده و بررسی نمی‌شوند. در نتیجه ضبط اتفاقات و فعالیت‌ها از دست می‌روند و رفتارهای مشکوک در زمان وقوع، مشاهده و بررسی نمی‌شوند تا از آن‌ها جلوگیری شود. بنابراین برای حل چنین مشکلاتی باید سامانه نظارت تصویری را به‌سوی نظارت تصویر هوشمند هدایت کنیم. تجزیه و تحلیل هوشمند ویدئو یا Intelligent Video Analytics، فناوری است که با استفاده از الگوریتم ویژه، یک سیگنال ویدئویی دیجیتال را برای عملکرد مربوط به امنیت پردازش می‌کند.

برخی امکانات سیستم های نظارت تصویری هوشمند

فعال کردن هشدار در هنگام دستکاری دوربین

فعال کردن این هشدار برنامه کاربردی در تحلیل تصویر هوشمند است که در دوربین های تحت شبکه وجود دارد. این قابلیت در زمانی که خللی در عملکرد دوربین بوجود بیاید، کارکنان امنیتی را مطلع می کند. این اختلالات شامل تغییر مسیر و زاویه دوربین است، چنین محصولاتی برای مکانهایی مانند مدارس، زندانها، حمل و نقل عمومی و در محیطهای شلوغ کاربرد دارد.

حسگر حرکت در دوربین

این حسگر را نیز می توان در دوربین های تحت شبکه به کار برد، همچنین یک قابلیت اصلی، ابتدایی و متداول در نظارت تصویری است. از این حسگر برای کاهش تعدادی از تصاویری که ذخیره می شوند استفاده می شود. تنها با ذخیره سازی تصویری که در آن تغییر رخ می دهد، کارکنان امنیتی می توانند تصویر را برای مدت طولانی ذخیره کنند. همچنین حسگر حرکت برای زمانی که شخصی وارد محدوده ممنوعه شده استفاده می شود تا در برابر این عمل واکنش فوری انجام گردد. تشخیص تحرکات تصویر، اساس بخش بزرگی از تحلیل توسعه یافته می باشد، مانند شمارش تعداد افراد، حصارهای دیجیتالی و ردیابی اشیاء.

حسگر صدا

بسیاری از دوربین های تحت شبکه این قابلیت را پشتیبانی می کنند، گرچه بعضی اوقات نظارت تصویری، قوانین کلی یا کدهای عملی استفاده از این ویژگی را محدود می کنند. وجود صدا یک مکمل قدرتمند برای تصویر است. این قابلیت، صدا را تشخیص می دهد مانند شکسته شدن پنجره و صدا را به عنوان یک تحریک برای انتقال و ضبط تصویر استفاده می کند و یا اپراتور را از فعالیت های مشکوک آگاه می سازد. حسگر صدا می تواند به اتفاقاتی که در فضاهای بسیار تاریک رخ می دهد واکنش نشان دهد و یا فعالیتی را که از دید دوربین ها آشکار نیست را تشخیص دهد. برای اینکه دوربین بتواند این قابلیت را پشتیبانی کند نیاز به میکروفن و یا میکروفن خارجی متصل به دستگاه دارد. حسگر صدا برای واکنش نشان دادن به حجم معینی از صدا و ارسال هشدار و آغاز عمل ضبط جریانهای صوتی و تصویری تنظیم شده است.

فعال کردن هشدار در هنگام دستکاری دوربین

فعال کردن این هشدار برنامه کاربردی در تحلیل تصویر هوشمند است که در دوربین های تحت شبکه وجود دارد. این قابلیت در زمانی که خللی در عملکرد دوربین بوجود بیاید، کارکنان امنیتی را مطلع می کند. این اختلالات شامل تغییر مسیر و زاویه دوربین است، چنین محصولاتی برای مکانهایی مانند مدارس، زندانها، حمل و نقل عمومی و در محیطهای شلوغ کاربرد دارد.

شمارنده ورود و خروج افراد

در فروشگاه های کوچک، در هر ورودی یک دستگاه ضبط تصویر تحت شبکه نصب می شود. دستگاه های تحت شبکه تعداد افرادی که از هر درب عبور می کنند تا به بخش اصلی فروشگاه برسند را ضبط می کند. دستگاه های جداگانه ای برای قسمت فروش تهیه شده است، دوربین های تحت شبکه برای تحرکات تصویر راه اندازی می شوند و تصویر را به بخش مرکزی هدایت می کنند سپس اپراتور تصویر را در زمان توقف تحلیل می کند. حجم بالایی از افراد که در اطراف وجود دارند در زمان توقف طولانی، یک تصویر موفق برای نمایش را بوجود می آورند. این اطلاعات در نهایت به سودآوری فروشگاه کمک می کند.

تله سیمی (Tripwire)

ین قابلیت در دوربین های تحت شبکه وجود دارد و در محیط داخل ساختمان و در شرایط نوری متغیر راه اندازی می شود. این قابلیت بویژه برای نظارت بر ورودی و خروجی در مناطق کم ترافیک و برای تشخیص اشیاء، افراد و وسایل نقلیه که از کنار یک خط مجازی تعریف شده عبور می کنند مناسب است. همچنین برای نظارت بر ورودی ساختمان، اسکله بارگیری و پارکینگ همگانی بسیار کاربردی است.

دوربین هایی که توسط ما پیشنهاد میشوند