تجهیزات ذخیره ساز

در هر سازمان اطلاعات و نگهداری اطلاعات از مهمترین دارایی های آن سازمان است و این امر اهمیت استفاده از تجهیزات ذخیره ساز با کیفیت و به روز را در هر ارگان و سازمانی مشخص میسازد. شرکت ما با سوابق حرفه ای در زنجیره ی تأمین تجهیزات دیجیتال با همکاری با برجسته ترین شرکت های دنیا، این امکان را برای شما مشتریان محترم فراهم نموده است تا در کوتاه ترین زمان و با بهترین قیمت روز بازار تجهیزات ذخیره سازی تهیه نمایید.

ذخیره سازی شبکه

تجهیزات ذخیره سازی شبکه چیست؟

ذخیره‌ سازی‌ های شبکه به‌ عنوان نوع خاصی از سرور ذخیره‌ سازی داده اختصاصی تعریف می‌ شوند که شامل دستگاه‌ های ذخیره‌ سازی مانند آرایه دیسک ها، درایو های CD/DVD، درایو های تیپ یا رسانه‌ های ذخیره‌ سازی قابل جابجایی، و نرم‌ افزار سیستم تعبیه‌ شده است که قابلیت اشتراک‌ گذاری فایل بین پلتفرمی را ارائه می‌ دهد. ذخیره‌ سازی‌ های شبکه معمولاً فضای خود را در یک شبکه محلی بدون دخالت سرور برنامه اشغال می‌ کنند و به کاربران امکان دسترسی به داده‌ ها در شبکه را می‌ دهند. در این پیکربندی، ذخیره‌سازی شبکه به‌ طور مرکزی تمام داده‌ های موجود در شبکه را مدیریت و پردازش می‌ کند، داده ‌ها را از برنامه‌ ها بارگیری می‌ کند یا سرور سازمانی را حذف نصب می‌ کند، به طور موثر هزینه کل مالکیت را کاهش می‌ دهد و از سرمایه‌گذاری کاربر محافظت می‌ کند.

انواع تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه

تجهیزات ذخیره سازی و Backup گیری شامل تجهیزات SAN , NAS , DAS , TAPE و … می باشد که در سازمانها و شرکتهای مختلف با توجه به نوع ساختار شبکه و نوع کاربری این تجهیزات خریداری و مورد استفاده قرار میگیرند که استفاده از این تجهیزات باعث کاهش خطا و افزایش دسترسی خواهد شد. برای دستگاه های ذخیره سازی سازمانی، تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه به طور عمده به سه نوع تقسیم می شوند: تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه DAS تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه، SAN، و تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه NAS، با توجه به حالت های اجرای آنها. آنها به ترتیب راه حل های مختلفی را برای محیط های کاربردی مختلف ارائه می دهند.

DAS

یک نوع از تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه است که مستقیماً سرور میزبان را متصل می کند. هر سرور میزبان دارای دستگاه ذخیره سازی مستقل است و هر سرور میزبان نمی تواند سرور میزبان دیگری را متصل کند. هنگامی که آنها نیاز به ارسال و دریافت داده دارند، به یک پیکربندی پیچیده نیاز دارند. اگر هر سرور میزبان سیستم عامل متفاوتی را اجرا کند، قانون پیچیده تر خواهد شد. معمولاً DAS برای شبکه های ساده ایده آل است. نیازی به ذخیره داده های زیادی ندارد. این نوع ذخیره سازی شبکه یک فناوری قدیمی است.

SAN

شبکه فضای ذخیره سازی) یک نوع از تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه است که از شبکه پرسرعت (فیبر نوری) برای اتصال سرور میزبان استفاده می کند. SAN در انتهای آن سرور های میزبان مستقر می شود. از انواع اتصال I/O مانند SCSI، ESCON و Fiber-Channels استفاده می کرد. ‏SNA برای آن دسته از محیط‌ های کاربردی طراحی شده است که به شبکه‌ های پرسرعت، داده ‌های امن، عملکرد خوب اشتراک‌ گذاری داده‌ ها، مانند مخابرات، بانکداری، حجم برنامه‌ های داده بزرگ نیاز دارند. از ویژگی های آن می توان به قیمت بالا و کیفیت خوب اشاره کرد. راه حل ذخیره سازی سازمانی و مرکز داده Storage Area Network یک راه حل اختصاصی ذخیره سازی با کارایی بالا است که دسترسی ذخیره سازی در سطح بلوک را به دستگاه های میزبان فراهم می کند

NAS

یکی از تجهیزات ذخیره سازی تحت شبکه است که معمولاً مستقیماً به شبکه متصل می شود و خدمات دسترسی به داده ها را ارائه می دهد. یک دستگاه ذخیره سازی NAS به عنوان یک سیستم سرویس فایل داده عمل می کند و با کارایی بالای آن مشخص می شود. این برای مناطق آموزشی، دولتی، تجاری و سایر برنامه های ذخیره سازی داده ایده آل است. فروش تجهیزات ذخیره سازی شبکه NAS یا Network Attached Storage تا حد زیادی محبوب ترین راه حل ذخیره سازی برای مصرف کنندگان و کاربران سازمانی است. این یک راه حل ذخیره سازی داده در سطح فایل است که ذخیره سازی را از طریق شبکه فراهم می کند. دستگاه‌ های NAS می‌ توانند اتصال همزمان به چندین کاربر یا رایانه‌ های شخصی/سرور بدون جریمه‌ های عملکرد قابل توجهی را فراهم کنند

ذخیره سازی محلی

Externa Hard Disk یا دیسک سخت خارجی

دیسک سخت خارجی را می توان به نوعی مشابه با هارد رایانه‌های رومیزی یا لپ تاپ‌ها دانست. تنها تفاوتی که این هارد با هارد رایانه‌های رومیزی یا هارد درون لپ تاپ‌ها دارد این است که می‌توان در مواقع لزوم این هارد را به رایانه متصل و در حالتی‌که از آن استفاده نمی‌شود جدا کرد. از مزایای استفاده از هارد دیسک‌ها برای ذخیره سازی می‌توان به ارزان بودن آن‌ها اشاره کرد. به نوعی بهترین گزینه برای ذخیره سازی محلی داده‌ها هستند.از معایب آن نیز می‌توان به ظریف بودن آن اشاره کرد که همین موضوع باعث می‌شود تا آسیب دیده و یا به علت نوسان برق خراب شوند.

داریو حالت جامد یا SSD

عملکرد SSD مانند درایوهای سخت افزاری مکانیکی / مغناطیسی است. از نظر ساختار داخلی، این درایو کاملا با درایوهای سخت افزاری مکانیکی / مغناطیسی متفاوت است. این درایوها هیچ پلات چرخشی و یا بخش متحرکی ندارند. درایو حالت جامد یا SSD برای ذخیره داده تنها برروی نیمه هادی‌ها و الکترونیک تکیه می‌کنند. ذخیره سازی بر روی SSD از نظر کارشناسان بسیار قابل اعتمادتر و قوی‌تر از مغناطیس سنتی است. عملکرد سریع‌تر در خواندن و نوشتن، قوی‌تر و قابل اعتمادتر بودن آن‌ها نسبت به دیسک سخت سنتی مغناطیسی و قابل حمل بودن درایو SSD از مزایای آن است. قیمت نسبتا گران آن نسبت به هارددیسک‌های سنتی مغناطیسی و وجود فضای کمتر برای ذخیره سازی را می‌توان از معایب آن به شمار آورد.

درایو نوری CD/DVD

این گزینه برای ذخیره اطلاعاتی مانند فیلم، موسیقی، نرم افزارها و .. گزینه بسیار مناسبی به شمار می‌آید. به راحتی قابل دسترس است و از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. بسیار ظریف هستند و نسبت به تجهیزات ذخیره سازی که تا الان گفته شد طول عمر کمتری دارند و نگهداری از آن ها سخت‌تر است چون به راحتی آسیب می‌بینند.

Flash Drive یا USB Thumb

Flash Drive یا USB Thumb را می‌توان مشابه درایوهای حالت جامد دانست و تفاوتی که با آن‌ها دارد در اندازه و ظرفیت آن‌ها است. در Flash Drive قطعات متحرک وجود ندارد و از مزایای Flash Drive اندازه کوچک آن است و همین موضوع باعث شده تا برای حمل مناسب شود. دسترسی به Flash Drive این روزها بسیار راحت است. ظرفیت کم Flash Drive نیز از معایب آن به شمار می‌آید. برای خرید Flash Drive با گارانتی Life Time و در ظرفیت‌های مختلف می‌توانید به فروشگاه دیجی سولاریس مراجعه نمایید.

ذخیره سازی از راه دور

ذخیره سازی ابری

درحقیقت ذخیره سازی ابری، فضای آنلاینی است که از آن می‌توان برای ذخیره سازی داده‌ها و اطلاعات استفاده کرد. برای ذخیره سازی آنلاین باید به شبکه‌ای بزرگ از سرورهای مجازی که مجهز به مدیریت فایل‌ها و برنامه ریزی و سازمان دهی فضای ذخیره سازی مجازی است باید استفاده کرد. از فضاهای ذخیره سازی ابری می‌توان به آمازون درایو، گوگل درایو و اپل آی کلاد اشاره کرد.

1 / 7

2 / 7

3 / 7

4 / 7

5 / 7

6 / 7