اتاق سرور

تامین و راه اندازی صفر تا صد اتاق های سرور اختصاصی برای مشتریان عزیز یکی دیگر از خدمات شرکت هوشمند سازان وزین ارتباط است.

انجام کلیه امور تامین ، راه اندازی و نگه داری اتاق های سرور تخصص ماست

تأمین قطعات و لوازم، اجرای زیر ساخت، نصب و راه اندازی اتاق های سرور اختصاصی به بهترین تجهیزات و استفاده از به روز ترین تکنولوژی های روز دنیا با بهره گیری از کارشناسان مجرب و حرفه ای از دیگر خدمات شرکت هوشمند سازان وزین ارتباط میباشد. همچنین ما در پشتیبانی و نگهداری اتاق های سرور شما مشتریان عزیز نیز آماده همکاری هستیم. 

اتاق سرور

اتاق سرور چیست؟

اتاق سرور به منظور حفظ و نگهداری سرورها، روترها، سوییچ ها و سایر تجهیزات مرتبط با ساختار شبکه سازمان، ساخته می شود. این اتاق می تواند به صورت تنها یا بخشی از یک دیتا سنتر باشد و در شکل های متنوع ایجاد شود. درباره اتاق سرور میتوان گفت اتاقی است که شرایط محیطی و عملکردی را برای سرورها و تجهیزات مرتبط فراهم می سازد. وظیفه اتاق سرور چیست ؟

وظیفه اتاق سرور چیست؟

در هر سازمانی وظیفه سرویس دهی به کارکنان بر عهده سرور ها است. در مرکز داده تجهیزات مختلفی نصب می شود ولی به اتاق سرور معروف است. چون در نهایت تمامی آنها برای کار کرد مطمئن و صحیح سرور ها و ارتباط با آنها نصب می شوند. وظیفه این مکان حفظ شرایط مناسب برای سلامت سرور ها و تجهیزات مرتبط با آن و تضمین عملکرد آن ها است. عدم کارکرد صحیح هر قسمتی از این اتاق کل کار سازمان را مختل کرده و یا سبب آسیب به اطلاعات می شود. یکی دیگر از کاربرد های مرکز داده سرویس دهی به افراد بیرون از سازمان می باشد. برخی از مجموعه ها مانند بانک ها، شرکت های تلفن همراه، شرکت های بیمه، سازمان های دولتی، فروشگاه های اینترنتی و بسیاری دیگر در حال ارایه سرویس به بیرون از مجموعه می باشند. این خدمات در انواع مختلفی مانند وب یا اپلیکیشن های موبایلی می تواند باشد.

مراحل اجرای اتاق سرور

 • طراحی اتاق سرور
 • عملیات ساختمانی یا ساخت اتاق سرور
 • پیاده سازی سیستم برق و تاسیسات
 • نصب سیستم های کنترلی و امنیتی
 • کابل کشی ساخت یافته
 • نصب تجهیزات اتاق سرور
 • پیاده سازی سیستم های نرم افزاری

تجهیزات مورد نیاز اولیه شبکه سازی اتاق سرور

 • روتر های اصلی
 • سوئیچ ها
 • کابل کشی مناسب
 • سوئیچ های KVM

ملزومات اتاق سرور

انجام تنظیمات و راه اندازی امور نرم افزاری اتاق سرور

پس از اتمام نهایی اتاق سرور و چینش تجهیزات نوبت به امور نرم افزاری و تنظیمات می رسد. امور نرم افزاری در اجرای اتاق سرور شامل تنظیمات روتر ها و سوییچ ها، نصب سیستم های عامل، راه اندازی سرویس های مورد نیاز، نصب نرم افزار های لازم، راه اندازی سیستم پشتیبان گیری و تنظیمات سایر ادوات می باشد. تنظیمات روتر ها وسوییچ ها روتر ها و سوییچ ها در اتاق سرور وظیفه برقراری ارتباط بین سرور ها با هم و سایر تجهیزات و با بیرون از اتاق سرور را بر عهده دارند. در راه اندازی اتاق سرور این ارتباطات بسیار مهم بوده و در صورت قطعی یا کانفیگ اشتباه کل مجموعه دچار اختلال می گردد. استفاده از روتر و سوییچ که قابلیت اجرای تنظمیات مختلف را داشته باشد مانند محصولات سیسکو ضروری است. تجهیزات سیسکو علاوه بر فرمان پذیری دارای طول عمر بالایی نیز بوده و دیر خراب می شوند

نصب سیستم های عامل و سرویس ها

سیستم های عامل بر حسب سرویس های مورد نیاز و نرم افزار های مورد نصب انتخاب می شوند. همواره از آخرین نسخه سیستم عامل استفاده می کنیم. در هر بروز رسانی مشکلات زیادی مرتفع شده و همچنین امکانات زیاد دیگری به آن افزوده می گردد. در راه اندازی اتاق سرور سیستم های عامل بر روی سرور ها نصب شده و در صورت لزوم مجازی سازی انجام می گیرد. این امر سبب کاهش هزینه خرید سرور و صرفه جویی در فضا می گردد. سرویس های مورد نیاز بر روی سرور ها راه اندازی می شود و تنظیمات انجام می گیرد.

راه اندازی سیستم پشتیبان گیری در اتاق سرور

راه اندازی سیستم پشتیبان گیری در اتاق سرور هر چه از این مقوله گفته شود کم است. بادمان باشد با تجهیزات الکترونیکی سرو و کار داریم. در راه اندازی اتاق سرور با رعایت استاندارد ها احتمال حادثه را کم می کنیم ولی به صفر نمی رسد. ممکن است دستگاهی خراب شده یا سیستم عاملی دچار مشکل گردد. برای کاهش بیشتر احتمال از بین رفتن اطلاعات از سیستم پشتیبان گیری کمک می گیریک. سیستم پشتیبان گیری متناسب با اطلاعات طراحی و اجرا می گردد.

تهیه نقشه و مستندات سخت افزار ها

از موارد مهم در راه اتدازی اتاق سرور ایجاد نقشه و داکیومنت از تمامی تجهیزات و لوازم اتاق است. نقشه های کلیه امور انجام شده در اتاق می بایست با نرم افزار در فایل های جداگانه تهیه شود. این اسناد هم به صورت نرم افزاری و هم پرینت شده در یک پوشه ایجاد شده و تحویل می گردد. لیست کامل تجهیزات هم باید تهیه شود. سرور ها با مشخصات فیزیکی و نقشه کامل شبکه و ارتباطات نیز باید در دسترس باشد. این موارد برای رفع مشکلات آتی ضروری است.

تهیه نقشه و مستندات نرم افزاری

این قسمت نیز نیاز به داشتن داکیومنت دارد. نرم افزار های مورد استفاده چه چیز های هستند. هر چند وقت یکبار نیاز به آپدیت دارند. نگهداری آنها با چه کسی است. سورس نرم افزار ها همگی در دسترس باشد تا در صورت نیاز به سرعت قابل نصب باشد.

تست اتاق سرور

اتاق سرور قبل از راه اندازی باید تحت تست قرار بگیرد. سیستم های برق و تابلو روشن شده و از صحت عملکرد آن مطمئن شد. سیستم سرمایش آزمایش تا سرمای مورد نیاز اتاق را تامین نماید. کابل های شبکه همگی مورد تست فلوک باید قرار بگیرد. سیستم اعلام حریق آفلاین تست شده و از صحت عملکرد آن مطمئن می شویم. سیستم های روشنایی و سایر موارد نیز آزمایش می شوند. در نهایت اتاق را بصورت کامل راه اندازی و تحویل می دهیم.

تجهیزات مورد استفاده اتاق‌های سرور

 • سرور
 • روتر
 • رک‌های اتاق سرور
 • سوئیچ شبکه
 • فایروال
 • دستگاه‌های ذخیره سازی اطلاعات
 • کابل کشی ارتباطی
 • قسمت نرم افزاری اتاق‌های سرور

استانداردهای موجود در ساخت اتاق‌های سرور

 • این اتاق ها باید فاقد هرگونه پنجره باشند
 • روم سرور ها باید در مرکز ساختمان و جایی باشند که ترددی وجود نداشته باشد
 • دیوارها، کف و سقف اتاق باید عایق صدا باشد
 • حتماً سرور روم ها  باید مجهز به دستگاه های تهویه مطبوع باشند
 • ارتفاع سقف این اتاق ها باید به اندازه 2 متر و 70 سانتی متر باشد

خدمات قابل ارائه حوزه اتاق سرور

تهیه و یا به روز رسانی نقشه جامع ارتباطات اتاق سرور

تیم شبکه و دیجیتال سازی ما با بهره گیری از تکنولوژی های به روز دنیا و تجربیات درخشان به شما در تهیه و بروزرسانی نقشه جامع از شبکه مورد نیاز به شما کمک میکند.

لیبل گذاری تمامی کابلها و تجهیزات

مستندسازی و لیبل گذاری بر روی تجهیزات در هم پیچیده شبکه های درون سازمانی جهت تسهیل نگهداری یکی دیگر از خدمات ما است.

راه اندازی سیستم مانیتورینگ

ما به بهره گیری از زیرساخت های پردازش تصویر توسط هوش مصنوعی یکی از کامل ترین و جامع ترین سیستم های مانیتورینگ را در اختیار شما قرار میدهیم..


تهیه لیست تجهیزات

تهیه و تامین لیست تجهیزات که از ملزومات اولیه شبکه سازی و پیاده سازی اتاق سرور است با بهره گیری از بهترین و دست اول ترین منابع و تأمین کنندگان،از دیگر خدمات شرکت ماست..

راه اندازی سیستم پشتیبان گیری

اگر داده های حساس و تراکنش های گسترده در سازمان خود دارید، تهیه و نگهداری نسخ پشتیبان از داده های خود را به ما بسپارید.


بهینه و بروزرسانی اتاق سرور شامل تمامی تجهیزات اکتیو و پسیو

در صورتی که اتاق سرور دارید یا در اندیشه به روز رسانی و بهینه سازی آن و تجهیزات مربوطه هستید، کافیست با کارشناسان ما تماس بگیرید .